Korzyści z prowadzenia badań epidemiologicznych

Badania rynku medycznego

Korzyści z prowadzenia badań epidemiologicznych

 

Epidemiologia wielu osobom kojarzy się jedynie z prowadzeniem badań nad epidemiami chorób zakaźnych. Po części to prawda, bowiem dzięki połączeniu epidemiologii z higieną możliwe jest dziś zapobieganie epidemiom groźnych schorzeń, jednak to nie wszystko, co jest przedmiotem badań tej dziedziny medycyny – jest ona o wiele bardziej złożona. Czym więc zajmuje się ta nauka i jakie korzyści może przynieść ludzkości?

 

Na czym polegają badania epidemiologiczne?

By móc mówić o korzyściach płynących z prowadzenia badań, trzeba przybliżyć, czym właściwie jest epidemiologia. Dziedzina ta zajmuje się badaniem zdarzeń oraz stanów związanych ze zdrowiem w danych populacjach, a także wpływu określonych czynników na stan zdrowia. Wiedza ta zostaje wykorzystywana w celu kontrolowania problemów zdrowotnych, w tym epidemii chorobowych.

 

Epidemiologia obejmuje w szczególności:

•             Częstotliwość występowania chorób w populacji

•             Częstotliwość zgonów oraz ich przyczyn

•             Częstotliwość występowania inwalidztwa oraz przyczyn tego stanu rzeczy

 

Warto przy tym pamiętać, że epidemiologia to nie tylko choroby zakaźne, ale także inne zaburzenia oraz schorzenia. Nauka ta rozpatruje między innymi zależności między stanem zdrowia a narażeniem na określony czynnik – np. palenie tytoniu.

 

Rodzaje badań epidemiologicznych

•         Badania przeglądowe, czyli takie, które określają stan zdrowia danej populacji. Można dzięki temu ustalić współczynnik chorobowości lub stwierdzić, że choroby nie ma w danej grupie;

•      Badania obserwacyjne, dzielą się na kliniczno-kontrolne, przekrojowe i kohortowe. Polegają na obserwacji danej grupy, by następnie przeprowadzić odpowiednie analizy;

•    Badania eksperymentalne, mogą pomóc określić skuteczność danych kuracji i technologii medycznych.

 

Badania epidemiologiczne pozwalają na poznanie czynników wywołujących choroby, dzięki czemu możliwe jest opracowanie coraz bardziej skutecznych leków i szczepionek na dane schorzenia. Dzięki nim można również oszacować efektywność danej strategii ochrony zdrowia oraz opracować zasady dotyczące profilaktyki, by zmniejszyć zachorowalność oraz zdecydowanie obniżyć ryzyko wystąpienia epidemii w danej populacji.

 

Kolejną korzyścią płynącą z prowadzenia tego typu badań jest zmniejszenie kosztów ochrony zdrowia dzięki możliwości wprowadzenia bardziej skutecznych metod leczenia i zapobiegania chorobom.

 

Epidemiologia to szeroka dziedzina, dzięki której możliwe jest opanowanie epidemii chorób, które w dawniejszych czasach dziesiątkowały ludzkość. Wykorzystywanie badań obserwacyjnych oraz przeglądowych i eksperymentalnych pozwala także opracować najbardziej skuteczne metody ochrony przed wieloma schorzeniami, nie tylko chorobami zakaźnymi.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jakie korzyści płyną z prowadzenia badań epidemiologicznych?

Badania epidemiologiczne pozwalają na poznanie czynników wywołujących choroby, co umożliwia opracowanie skuteczniejszych leków i szczepionek. Dzięki nim można również oszacować efektywność strategii ochrony zdrowia i opracować zasady profilaktyki.

Czy badania epidemiologiczne pomagają w zmniejszeniu kosztów ochrony zdrowia?

Tak, jedną z korzyści płynących z prowadzenia badań epidemiologicznych jest możliwość zmniejszenia kosztów ochrony zdrowia poprzez wprowadzenie bardziej skutecznych metod leczenia i zapobiegania chorobom.

Czy badania epidemiologiczne pomagają w opracowaniu skuteczniejszych leków i szczepionek?

Tak, badania epidemiologiczne pozwalają na poznanie czynników wywołujących choroby, co umożliwia opracowanie coraz bardziej skutecznych leków i szczepionek na dane schorzenia.

Zobacz także

Tagi

badania obserwacyjne badania epidemiologiczne