Elektroniczne karty obserwacji

Badania rynku medycznego

Elektroniczne karty obserwacji

 

Kliniczne badania leków są długotrwałe i wymagają od organizatorów zachowania ogromnej dokładności badawczej, aby ich wyniki były wiarygodne i miarodajne. W toku ich wykonywania wykorzystuje się różne narzędzia, wśród których ważne miejsce zajmują karty obserwacji klinicznej. W dzisiejszych czasach coraz częściej stosowane są przy tym zamiast kart papierowych, karty elektroniczne.

 

Czym jest eCRF?

Narzędziem ułatwiającym przeprowadzanie badań obserwacyjnych, m.in. badań rynku farmaceutycznego, jest eCRF, czyli karta obserwacji klinicznej. To dokument ustandaryzowany, który służy do rejestracji danych wymaganych przez protokół badania klinicznego. W eCRF wskazywane są najważniejsze dane dotyczące uczestników badania, wyniki badania oraz jego cel. Badania kliniczne pomagają w wykazaniu skuteczności działania i bezpieczeństwa stosowania wprowadzanych na rynek środków farmaceutycznych.

 

Elektroniczne CRF

eCRF, czyli elektroniczna karta obserwacji klinicznej jest integralną częścią systemu wspomagającego badania rynku farmaceutycznego. Dzięki elektronicznym narzędziom badawczym można unikać popełniania wielu błędów, które niestety często są notowane w przypadku zbierania wyników przy użyciu tradycyjnych, papierowych kart obserwacji klinicznej. eCRF daje możliwość natychmiastowego gromadzenia wyników z różnych ośrodków, w których są prowadzone badania, a następnie poddawania ich dogłębnej analizie.

 

Trudności w prowadzeniu badań klinicznych

Badania rynku farmaceutycznego są długotrwałe i skomplikowane. Dzięki nim jednakAby skorzystać z poradni telemedycznej, pacjent potrzebuje urządzenia z dostępem do internetu, takiego jak komputer, tablet lub smartfon. Warto również mieć kamerę i mikrofon, aby umożliwić wideokonsultacje. Zalecane jest również korzystanie z aktualnej przeglądarki internetowej oraz stabilnego połączenia internetowego, aby zapewnić płynne i bezproblemowe przeprowadzenie konsultacji. i bezpiecznie wprowadzić je do obiegu w aptekach.  Gromadzenie i analiza danych z papierowych formularzy to żmudne i czasochłonne zajęcie. Niemniej jeśli do badań wprowadzi się karty obserwacji elektronicznej z obsługą przez internet, można łatwiej je wypełniać i przesyłać dane w odpowiedniej formie, gotowej do dalszej analizy statystycznej. Wprowadzane do oprogramowania komputerowego eCRF informacje są automatycznie kontrolowane, co zapobiega popełnianiu błędów przy wypełnianiu poszczególnych pól formularzy.

 

Atuty elektronicznych kart

Dzięki zastosowaniu systemu eCRF można w dowolny sposób dodawać i odejmować zakładki do karty obserwacyjnej i walidować pola formularza w momencie ich wypełniania. Taka walidacja ogranicza, a nawet eliminuje możliwe do popełnienia błędy przez czynnik ludzki. Niewypełnione pola mogą być podkreślane na czerwono, dzięki czemu od razu widać, gdzie trzeba wpisać brakujące dane. 

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jakie są zalety stosowania eCRF w badaniach rynku farmaceutycznego?

Stosowanie eCRF w badaniach rynku farmaceutycznego pozwala na unikanie wielu błędów, które często są notowane przy użyciu tradycyjnych, papierowych kart obserwacji klinicznej. eCRF umożliwia natychmiastowe gromadzenie wyników z różnych ośrodków, w których są prowadzone badania, a następnie poddawanie ich dogłębnej analizie.

Jakie są trudności w prowadzeniu badań klinicznych?

Badania rynku farmaceutycznego są długotrwałe i skomplikowane. Gromadzenie i analiza danych z papierowych formularzy to żmudne i czasochłonne zajęcie. Jednak dzięki wprowadzeniu kart obserwacji elektronicznej z obsługą przez internet, można łatwiej wypełniać i przesyłać dane w odpowiedniej formie, gotowej do dalszej analizy statystycznej.

Jakie są atuty elektronicznych kart?

Dzięki zastosowaniu systemu eCRF można w dowolny sposób dodawać i odejmować zakładki do karty obserwacyjnej i walidować pola formularza w momencie ich wypełniania. Taka walidacja ogranicza, a nawet eliminuje możliwe do popełnienia błędy przez czynnik ludzki. Niewypełnione pola mogą być podkreślane na czerwono, co ułatwia zauważenie, gdzie trzeba wpisać brakujące dane.

Zobacz także

Tagi

badania obserwacyjne badania rynku medycznego badania rynku farmaceutycznego